Історія Криничного

Археологічні розкопки поблизу села виявили поселення, датовані першим століттям н. е., слов’янське селище IX—XI століть.

До XIX століття на цьому місці було татарсько-тюрське поселення.

За підсумками Бухарестського мирного договору, який було підписано 28 травня 1812-го року між Російською та Османською імперіями, та поклав край російсько-турецькій війні 1806—1812 років, Росія окупувала східну територію Молдови між Прутом та Дністром. Починаючи з 1812 року, сім’ї болгарських іммігрантів з півдня Дунаю оселялися на півдні Бессарабії.

Село Криничне було засновано 1813 року болгарськими колоністами, які прийшли з північно-східної Болгарії з округу Шумен (місто Каспичан і село, Невша).

Місцеві жителі займалися землеробством, рибальством, розведенням шовкопрядів, вівчарством, виноградарством.

До початку 40-х років XX століття село носило назву Чешме-Варуіта, що в перекладі означає «Варосана Чешме» (від слів «вар» — вапно, «Чешме» — джерело, обгороджене каменем та побілене вапном). Теперішня назва села походить від слова «криниця».

Архітектурні особливості сільських будинків — довгі, з обов’язковим окремим літнім флігелем, побутовими постройками, високими парканами.

У 1880 році на території Криничного (Чушмелій) було відкрито першу школа — чоловіки та жінки навчалися окремо, класи знаходилися у приватних будинках.

У 1936 році було зведено Свято-Георгіївську церкву.

Двохсотріччя села відсвяткували 28 вересня 2013-го. До дати було відкрито три меморіальні дошки уродженцям села, якими пишаються місцеві мешканці: Димитару та Георгію Аґурам та Меркурію Костєву.

інші Заклади категорії “Історія Криничного”

Цифровий паспорт